A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vacsora. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vacsora. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. augusztus 15., csütörtök

CUKKINIS ZABLEPÉNY

Az ilyenek miatt nem fogom soha megunni ezt az életet.  
Mikor jutott volna eszembe a zabpehely bármire, nemhogy erre anno, mikor a krumpli-rizs-tészta-kenyér magyarnégyes volt az étkezésünk egyszerű vonala? soha  

Zablepény.
Örök kedvenc, ez egy cukkinis verzió.




Hozzávalók:
(2 adag, 2x30ch)

4-5db tojás

100gr aprószemű zabpehely
kb. 50ml víz
200gr cukkini
só, bors, zöldfűszerek

A tojásokat felverem, fűszerezem, hozzáöntöm a kimért zabpelyhet és némi vizet, 10 perc múlva a reszelt cukkinit és a fűszereket.

Serpenyőben sütöm, a megfordítás trükkös, mert széteshet, de kicsúsztatom egy tányérra sült felével és úgy zuttyantom vissza. a végén fetát tettem rá.
Sok sok éve https://fittkonyha.com/zablepeny/ oldalán láttam először, örök hála érte. 

Jó sütést!
Nikk



2018. október 25., csütörtök

Zabpelyhes gombafelfújt


Egy ideje nagyobb szerepet kapnak az étkezésünkben a zöldségek, előszeretettel használom a gombát a magas fehérjetartalma miatt.. no és mert szeretjük :)



Hozzávalók:

400gr gomba
fél fej lilahagyma
2tojás
40-50gr darált zabpehely/zabpehelyliszt
2ek darált-pirított szezámmag ha van (tahini, biobolt)
2tk sütőpor
2 gerezd fokhagyma
reszelt sajt
tetszőleges zöldfűszerek
só, bors,


A lilahagymát és a megmosott gombát késes aprítóba hajítom,
néhány pörgetés ..
..és mehet is a felhevített olajra, bors, fokhagyma, zöldfűszerek társaságában.
Sót ekkor még nem használok, mert nagyon vizes lenne tőle.
Néhány percig sütöm magas hőfokon, majd miután kihűlt,  megsózom, összeforgatom 2-3 evőkanál darált
a darált zabpehellyel, sütőporral, a pirított tört szezámmaggal, és a tojásokkal. Nem folyós, muffinjellegáű tésztát kapjunk.
Muffinformába kanalazom majd reszelt sajt sapkát kap.

180 fokra előmelegített sőtőben kb.20 perc alatt készül el, villás megoldás lesz az elfogyasztása, aki szeret mosogatni szufléformában süsse, úgy szebb ;)




Jó sütést!
Nikk

2018. március 15., csütörtök

A tépős kenyér :)



Ez a teljes kiőrlésű "tépős kenyér" a lányom kedvence, ő hívta így először, maradt is a név, minden kerti party, gyerekzsúr, felnőtt zsúr kedvence, előbb fogy el mint az amihez készül, salátákhoz, virsli mellé, tunkolni vagy csak úgy.
Húsvétra is ezt sütöm a sonka, tojás mellé, ha már unjuk a kalácsot.





A tésztája a teljes kiőrlésű zürichi  kenyéré egy az egyben, csak az elkészítés módja más.

Hozzávalók:
előtészta, 8-12 órával a kenyérsütés előtt készül:

200gr teljes kiőrlésű búzaliszt            
150gr víz
5gr friss élesztő

Egy villával összekeverem, egynemű gombóccá,  lefedve a pulton hagyom 8-12 órát, semmi más tennivaló nincs vele.
Ez idő alatt túlkel, visszaesik, a sikérszálak megerősödnek,.

A kenyér összeállítása:    

a teljes előtészta +                                    
100gr sima búzaliszt                                
180gr teljes kiőrlésű búzaliszt        
20gr búzasikér
2tk só
8gr friss élesztő
25gr olaj
150-170gr víz*

~Az alapanyagokat a kenyérsütő üstjébe mérem, dagasztóprogramot indítok, sima, fényes tésztát dagasztok.

45perc kelesztés után tetszőleges méretű és számú darabra osztom a tésztát, sütőpapírral (Aldi) bélelt kerek kapcsos tortaformába teszem, letakarva 45 percet pihen, ezalatt előmelegítem a sütőt 220 fokra, beteszek egy kis vizet egy kis fém tálkában (konvervdoboz) hogy gőz képződjön.
Miután letelt a 45 perc, vízzel lefújom, beteszem a forró sütőbe, 10 perc múlva visszaveszem a hőt 180 fokra, így sütöm tovább még 25-30 percet, akkor jó ha kopog az alja.





Jó sütést!
Nikk




2017. október 5., csütörtök

SZÉNHIDRÁTCSÖKKENTETT (-50%) TÖKMAGLISZTES KENYÉR

teljes kiőrlésű


A szénhidrátcsökkentett (továbbiakban szénhidrát=ch) bolti kenyereket nem szeretjük az  IR étrendben. A ch tartalmuk majd nulla közelire redukált, általában 6ch/100g, amiből könnyen kiszámolhatjuk hogy a reggelire szánt 30ch elfogyasztásához 500grammot, azaz fél kilót kellene megennünk, plusz a hozzá szánt fehérje, zöldség stb. Ez akármennyire is vonzónak tűnik, nem életszerű valljuk be, hisz a gyomrunk nem vetekszik Mary Poppins táskájával, nem is férne belénk , még ha eltekintenénk ezeknek a kenyereknek a magas zsír és kalóriatartalmától, akkor sem.

Csökkenthetjük a ch-t, csak ésszerűen, hogy meg is tudjuk enni amit készítettünk.



Egy átlagos teljes kiőrlésű kenyér ch-ja, 30-40ch/100gr, saját házi sütésről beszélek,  a bolti féltégláké 50 körüli.  Ahhoz hogy csökkentsük a ch-t a liszt egy részét kell helyettesítenünk valami nem számolós vagy alacsony ch tartalmú hozzávalóval, jelen esetben ez a tökmagliszt és a szokásos búzafehérje (sikér) volt. A kenyérhez felhasznált 500gr liszt felét tették ki ezek a hozzávalók, így még nem nullára, de 50% kal kevesebb alacsonyabb ch értéket érünk el, az enyém most 19ch/100gr, finom is, már annak aki szereti a tökmagot és nem ijed meg a zöldes színű bélzettől... :)

Hozzávalók:        

előtészta:
150gr víz
10gr friss élesztő
200gr teljes kiőrlésű búzaliszt
ezt a tervezett sütés előtt 6-12 órával egy villával összeállítom gombóccá, fedett dobozban szobahőmérsékleten hagyom

összeállítás:
a teljes előtészta                                                                       
10gr friss élesztő
280gr víz
30gr tökmag/étolaj
150gr tökmagliszt
100gr búzasikér
50gr sima búzaliszt
10gr só


-A kenyérsütő dagasztóprogramját használva szép egyenletes, nem ragadós tésztát dagasztok, majd egy tálban lefedve 45 percig pihentetem, majd kinyomkodom belőle a levegőt, veknivé formázom, sütőpapírral bélelt fedeles jénaiba teszem.
-A sütőt előmelegítem 230 fokra, kb. 45 perc után elvégzem az ujjpróbát, a tésztát oldalt picit benyomom, ha gyorsan tér vissza, még hagyom kelni, ha egyértelműen benne marad az ujjam nyoma, sajnos túlkelt ( újra kell gyúrni, formázni), ha szép lassan visszatér a forma, éppen jó :)
-Amikor készen áll a tészta vízzel lefújom, bevágom és fedelestül megy a forró sütőbe. 30 perc utána a fedőt leveszem,  a hőt visszaveszem 200 fokra, kb. 15 percet sül még, amíg kopogós lesz az alja. Mindenképpen rácson hagyom kihűlni.
Tömörebb bélzetű, ízes kenyér, érdemes kipróbálni; gazdagítható magokkal,fűszerekkel, bármivel:)

Jó sütést! :)
Nikk

2016. június 28., kedd

Bakonyi csirkecomb bulgurral

ahogy én készítem


A bulgur az, amiért a leghálásabb vagyok az IR-nek.        
Előtte nem ismertem,  leragadtam én is a tipikus magyar körethármasnál: rizs, krumpli, tészta.
Azóta a bulgur, barna rizs, köles hármasnál táboroztam le, jó csere volt :)




A bulgur tulajdonképpen tört búza, lassú felszívódású, laktató és finom. Sokrétűen felhasználható, bármilyen más köretet kiváltok vele, a család is imádja.
 Elkészítésére kétféle módszert találni, az egyik hogy forró sós vízzel leöntjük, letakarva magába szívja a vizet és kész. Nos ez a verzió nekünk nem ízlett, le is mondtam ezután a próba után róla. Aztán olvastam hogy úgy készítsük el mint a rizst, kipróbáltam, nos azóta vagyunk rajongók.

4 személyre készítettem

Hozzávalók:

1 bögre (200gr) bulgur
2,5-3bögre víz
ételízesítő - cukor és ízfokozó mentes ( Házi Arany Reform Vito ételízesítő)
1 kis fej hagyma

8db csirke alsó/felsőcomb
300gr gomba
2 fej vöröshagyma
150gr tejföl
2tk étkezési keményítő
ételízesítő - cukor és ízfokozómentes
pirospaprika
őrölt kömény
őrült fekete bors
olaj/zsír

A bulgurt kevés olajon néhány percig pirítjuk az apróra kockázott hagymával,  majd felöntjük 2,5x-ös mennyiségű vízzel, ízesítjük, letakarjuk, takaréklángon pároljuk. Amikor felszívta a vizet, ellenőrizzük hogy megpuhult-e, ha szükséges öntünk még hozzá.

A csirkét megmossuk, a hagymát felaprítva olajon megfuttatjuk, tűzről levéve pirospaprikával, köménnyel meghintjük, erős pörköltet készítünk. Amikor a csirke megpuhult, szűrólapáttal kiszedjük , így nem törik majd össze a továbbiakban.
A gombát megmossuk, felaprítjuk, az alapra dobjuk, pár perc alatt megpuhul, ha kell utánasózunk/fűszerezünk. 
A keményítőt 2dl vízben csomómentesre keverjük, a mártáshoz öntjük, 1 percig forraljuk, ezalatt kellően besűrűsödik de ezt mindenki saját ízlésére beállíthatja majd.
Végül hozzáöntjük a simára kikevert, 1ek forró szósszal elkevert tejfölt, egyet rottyan, a csirkét visszatesszük... és elkészült. :) 

Nikk

2016. június 26., vasárnap

Zabpelyhes dagasztás nélküli kenyér - teljes kiőrlésű



Ez a kenyér a zabpelyhes zsemle nyomán készül némi módosítással, gyorsan megvan, egy kelesztésnyi idő spórolható rajta a hagyományos kenyerekhez képest , a munka vele elenyésző, lehet közben máshol szorgoskodni.
Nedvesebb bélzetű, ahogy a többi DNK (dagasztás nélküli kenyér) is, tetszés szerint feldobható fűszerekkel, magokkal, kívül-belül is akár.




Hozzávalók:

300gr teljes kiőrlésű búzaliszt
30gr sima búzaliszt                                  
20gr búzasikér
100gr apró szemű zabpehely
1,5-2tk só
4ek olaj
400ml langyos víz
3ek habtejszín/tejföl/joghurt- ami akad                  20gr friss élesztő



~A száraz hozzávalókat egy kanállal összekeverem, majd hozzáteszem az olajat, tejterméket és a vízet melyben feloldottam az élesztőt, lefedem, 1 órát a pulton hagyom.
Ezalatt megemelkedik, kissé buborékossá válik, nem ijedjünk meg, nem áll össze, nyúlósabb galuska állagú marad.
~Amíg a tészta pihen, előmelegítem a sütőt 230 fokra.
~1 óra elteltével kanállal kicsit átkeverem, majd a papírral bélelt sütőtálba, formába terítem, a kanállal picit "megvágom", megszórom zabpehellyel.
~230fokos sütőbe tolom, 15 perc múlva a hőfokot visszaveszem 200 fokra.
  40-45 perc alatt sül készre, akkor jó ha az alja kopog. Mindenképp várjuk ki míg lehűl, csak utána szeleteljük, a hő még dolgozik majd belül.

Jó sütést!
Nikk

2016. március 6., vasárnap

Teljes kiőrlésű vajas kalács


Húsvétra vagy csak egy hétköznap estére, tejjel és valódi vajjal gazdagítva.


Ez a kalács tejjel és vajjal készül, a vaj adja meg a gazdag ízét amit annyira imádunk.
Ha inkább kihagynád a tejet, ajánlom figyelmedbe a tejszínes-túrós kalácsomat.





Hozzávalók:

300gr teljes kiőrlésű búzaliszt                          
100gr finomliszt
50gr búzasikér
260-270ml tej*
100gr lágy vaj
1db tojás (+1db a kenéshez)
20gr friss élesztő
20gr négyszeres erősségű steviás eritrit (vagy más, 70-80gr cukornak megfelelő édesítő)
csipet só


~A folyékony majd a száraz összetevőket is a kenyérsütő üstjébe mérem, az élesztőt is csak belemorzsolom,  lágyabb de nem ragacsos tésztát dagasztok, 30 percet  hagyom kelni, fedeles tálban.
~Deszkára borítom, 6 egyenlő részre osztom, a gombóckákat 10 percig hagyom pihenni, majd kisodrom a szálakat, hatos fonással megfonom (video link lentebb).
 Nem baj ha nem tökéletes a fonás, az enyém sem az.
~A kalácsot felvert tojással megkenem, 35 percig kelesztem, majd 170 fokos sütőben 32-35 perc alatt készre sütöm. Ha nagyon barnulna, alufóliát teszek a tetejére hogy ne égjen meg.
Rácson hagyom kihűlni.

Hatalmas, gáztepsit átíveló kalács lesz, ha kisebbet vagyis normál méretűt szeretnél, vedd ketté a tésztát és két darabot készíts. A méreteket meglesheted a másik, tejszínes kalács bejegyzésemnél.

A fonásban EZ a video volt segítségemre, annyit változtattam hogy hosszú egyenes kalácsot terveztem, egyenesen próbáltam fonni. nem a középen magasabb formát kerestem ezúttal.
A fonás egyszerű, csak elsőre tűnik bonyolultnak, Limara csodásan megmutat mindent a videóban.

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós, sima selymes felületű tésztát kapjunk.

Jó sütést! :)





Teljes kiőrlésű kalács - tejszínnel, túróval


Húsvétra vagy csak egy hétköznap estére, tejszínnel, túróval gazdagítva.





Hozzávalók:                                                                      

300gr teljes kiőrlésű búzaliszt                    
100gr finomliszt
50gr búzasikér
200ml habtejszín
100gr túró
100-110gr víz*
1db tojás +1 tojás sárgája ( +1db egész tojás a kenéshez)
20gr friss élesztő
20gr négyszeres erősségű steviás eritrit (vagy más,70-80gr cukornak megfelelő édesítő)
csipet só
2ek olaj

~A folyékony majd a száraz összetevőket is a kenyérsütő üstjébe mérem, lágyabb de nem ragacsos tésztát dagasztok, 30 percig  hagyom kelni, fedeles tálban.
~Deszkára borítom, megfelezem, mert két kalácsot készítek.
A tésztákat 6-6 egyenlő részre osztom, a gombóckákat 10 percig hagyom pihenni, majd kisodrom a szálakat, hatos fonással megfonom (video link lentebb)
Nem baj ha nem tökéletes a fonás, az enyém sem az.
~A kalácsokat felvert tojással megkenem, 35 percig kelesztem, majd 170 fokos sütőben 32-35 perc alatt készre sütöm. Ha nagyon barnulna, alufóliát teszek a tetejére hogy ne égjen meg.
Rácson hagyom kihűlni.

A formázásban, fonásban EZ a video volt segítségemre, annyit változtattam hogy hosszú egyenes kalácsot terveztem, egyenesen próbáltam fonni. nem a középen magasabb formát kerestem ezúttal.
A fonás egyszerű, csak elsőre tűnik bonyolultnak, Limara csodásan megmutat mindent a videóban.
Jó sütést! :)

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, ill. a túrók víztartalma is különbözik, kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós, sima selymes felületű tésztát kapjunk.



2016. március 3., csütörtök

Cukkinis zsemle ropogós sajtkéreggel - teljes kiőrlésű

Az illatos oregano és a friss cukkini házassága a ropogós gouda alatt.



Közeleg a tavasz, visszatérnek a színek a konyhába, a zöldfűszerek újraélednek, meg persze mi is.
Imádom a cukkinit és az oreganot is, egybekeltek hát egy rombusz jellegű zsemle erejéig.
Természetesen bármilyen más zöldfűszerrel vagy anélkül is elkészíthető.




Hozzávalók:
(9x 30ch)

320gr teljes kiőrlésű búzaliszt                                    
..és nem, nem szabad melegen megvágni mint ahogy én tettem..:) 
100gr finomliszt
70gr búzasikér
20gr friss élesztő
40gr habtejszín
250gr víz*
30gr olaj
2tk só
csipet C-vitamin por (aszkorbin)
1,5tk szárított oregano
1 kisebb cukkini

tetejére:
reszelt gouda sajt
szárított oregano

~A cukkinit megmosom, végeit levágom, majd nagylyukú reszelőn lereszelem (120gr lett).
~A folyékony majd a száraz összetevőket is a kenyérsütő üstjébe mérem, az élesztőt csak belemorzsolom, lágyabb tésztát dagasztok, bár picit ragadós lesz a cukkini miatt.
 50 percet hagyom kelni, fedeles tálban.
~Mérlegre dobom, súly alapján 9 részre osztom, 10  perc múlva,  enyhén lisztezett lapon formázom, majd 30 percig pihen letakarva a sütőpapíros tepsin.
~A sajtot lereszelem, ne sajnáljuk (!), hozzákeverem az oreganot, majd megszórom vele a már megkelt zsemléket. Vízzel jól megfújom őket és a köztük lévő szabad helyeket , ez elég a gőzképződéshez de kis edényben vizet is lehet tenni a sütő aljába, kinek mi válik be.
~200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt sült készre



.
 * A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk.



2016. február 14., vasárnap

Teljes kiőrlésű rozskenyér- illatos fűszerekkel


Könnyű, illatos rozskenyér, valódi rozsból,  az ánizs- kömény- édeskömény- koriander igéző illatával.

A boltokban kapható rozskenyerekkel több problémám is akad, annyira tömények, fullasztóak hogy az embernek "csak legyek már túl rajta" érzése támad ahelyett hogy élvezné az ízeket; másrészt a legtöbb elvétve tartalmaz csak rozst. Helyette viszont jó sok színezőanyagot, malátát, esetleg kakaóport hogy azért meg legyen a barnakenyér illúziója..  Pedig a házi rozskenyér nem tömör és nem is sötétbarna.



A titok nyitja:
-A búzasikér.
A teljes kiőrlésű rozsliszt sikérpótlásért kiált, ha megadjuk neki amit kér, meghálálja.
-Az idő.
10-12 órás előtészta, mellyel puha, levegős, sokáig eltartható kenyeret kapunk.

Lelki szemeimmel látom hogy sokan most viszik az egeret hogy bezárják az oldalt, merthogy előtészta, az bonyolult, nincs rá időm, kedvem, stb. Én is ezt csináltam, majd 1év volt mire rávettem magam, pedig 2 perc plusz munka csak, az eredmény pedig a hihetetlen kategória. Olvass csak tovább!:)))


Az előtészta:                                                       
Bélzete nem tömör és nem is sötétbarna. :) 


170gr teljes kiőrlésű rozsliszt (Biopont)
30gr búzasikér
150-160gr víz
5gr friss élesztő

A tervezett sütés előtt 10-12 órával összekeverjük a hozzávalókat, az élesztőt elkeverem a vízben, hozzá a lisztet és a sikért,  majd egy villával gombóccá alakítjuk, jól átforgatjuk, hogy ne legyen csomós,  ezalatt szépen felveszi az összes lisztet , annyi vizet adjunk hogy ne legyen száraz hatású a felszíne, majd lefedve a pulton hagyjuk, semmi más dolgunk nincs vele.  Ezalatt megkel, majd túlkel, visszaesik, jól láthatóvá válik a levegő és a sikérszálak a belsejében. Ez az ami kell nekünk!





Hozzávalók:

az előtészta
220gr teljes kiőrlésű rozsliszt (Biopont)
70gr búzasikér
10gr friss élesztő
30gr olaj
50gr habtejszín
160gr  víz*
2tk só
2-4 tk őrölt fűszerkeverék ízlés szerint - ánizs,  kömény,  édeskömény,  koriander

~ Az előtésztát egy kanállal nagyobb darabokban a kenyérsütő üstjébe adagolom, majd hozzáteszem a többi hozzávalót, sima, rugalmas tésztát dagasztunk, 50 percig lefedve pihentetjük.
~ Amikor megkelt, óvatosan deszkára borítjuk, könnyed mozdulatokkal kilapítjuk, vigyázva hogy ne nyomkodjuk ki az összes légbuborékot. Két oldalát behajtjuk, majd felültől lefelé, lehajtjuk, lenyomjuk, megismételjük míg a végére nem érünk. Két oldalát kissé aláhajtjuk, veknivé formázzuk, sütőpapírral bélelt fedeles jénaiba tesszük, lezárjuk.


~ Jól látszanak a légbuborékok:)


~ Újabb 50 percet hagyjuk kelni, közben előmelegítjük a sütőt 230 fokra. Párásításra nincs szükség, elég gőz képződik majd az edényben hogy gyönyörűen megemelje a tésztát.
~ Sütőbe tolás előtt megszitáljuk liszttel, tetszés szerint bevágjuk, 30percig sütjük fedővel 230 fokon, majd visszavesszük a hőfokot 200-ra, a fedelet levesszük még 15 percet tölt a sütőben, akkor van kész ha kopogós az alja, rácson hagyjuk kihűlni





Gyönyörű magasra emelkedik:



*A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk hogy nem ragadós, sima selymes felületű tésztát kapjunk.

Nagyon sokat tanultam Limarától, a zürichi kenyere ihlette az előtésztás kenyereimet.


Nikk



2016. január 27., szerda

Sajtos és sós perec - teljes kiőrlésű


Ki ne szeretné a perecet?
Ropogós sajtkéreggel vagy a klasszikus sós verzióban.
Sós és sajtos egyaránt készült, lehet választani :)




Hozzávalók:

280gr teljes kiőrlésű búzaliszt
110gr finomliszt
50gr búzasikér
20gr friss élesztő
35gr vaj
35gr olaj
155gr víz
125gr tej
1 tk só
1 púpos tk négyszeres erősségű édesítő (eritrit+stevia)

Tetejére:
1 felvert tojás
sómassza /reszelt sajt

Sómasszához: 
1,5 ek finomliszt
1 ek só
6 ek víz

~ Sima, fényes felületű tésztát dagasztok a kenyérsütő dagasztóprogramjával, majd fedeles tálban kelesztem egy órát.
~ A tésztát átgyúrom, mérlegre dobom, 13 egyenlő részre vágom, így 20ch lesz egy darabban.
~ 15 percet hagyom pihenni. Rudakat sodrok, perecet formázok , sütőpapíros tepsire teszem, tojással megkenem. (nem kell alálisztezni a sodráshoz)
~ 20 perc múlva a sajtosnak szánt pereceket megszórjuk a reszelt sajttal, a sósra tervezetteket nem bántjuk, 200-220 fokos , előmelegített sütőbe toljuk, majd elkészítjük a sómasszát.
~ Csomómentesre a sót, lisztet, vizet, a sütési idő letelte előtt 3-4 perccel kivesszük a tepsit, meglocsoljuk a perceket, visszatoljuk. 16-18 perc alatt sül készre.

Finom, puha, vajas tészta, másnap is élvezhető, jól fagyasztható.



Nikk


2016. január 22., péntek

Sárgarépás - tökmagos zsemle


100% teljes kiőrlésű lisztből


Több megkeresést kaptam hogy 100% teljes kiőrlésű zsemlét, kiflit, bármit mikor készítek.
Általában a nagyjából 70-30-as aránnyal sütök, a teljes kiőrlésű liszt javára, így lassú felszívódású marad a pékáru de lazább az állaga, mintha csak tk lisztből lenne. Ezen  a jól bevált arányon nem is áll szándékomban változtatni de közkívánatra ezúttal elhagytam a fehér lisztet, búzasikérrel pótoltam, hogy megmaradjon a kellő laza bélzet.
Finom puha zsemlék születtek, reszelt sárgarépával és pirított tökmaggal gazdagítva.





Folyadékként kizárólag tejet használtam, hogy ezzel is segítsem a tk lisztből készült tészta térfogatnövekedését, ez elég nagy mennyiségű gyors ch, így ez a zsemle az IR-es étrendben a reggeli étkezésnél nem ajánlott, vacsorára, kisétkezésre, ebéd részeként viszont tökéletes.


Hozzávalók:


400gr teljes kiőrlésű búzaliszt                                        
100gr búzasikér                                                  
370ml tej*
45gr olaj
20gr friss élesztő
90gr nyers, reszelt sárgarépa
2tk só
50gr enyhén pirított tökmag

tetejére nyers, durvára vágott tökmag



Sima, selymes tésztát dagasztottam, 1-1,5 órát hagytam pihenni, majd kicsit átgyúrtam, 9 egyenlő részre osztottam, így 30ch/db lett, vacsorára elfér még mellette 10 ch valami másból:)
 15 percig hagytam a deszkán, majd formáztam, sütőpapírral letakartam, 30 percig kelesztettem. amikor letelt a fél óra a felső papírt félretettem, jó lesz máskor még, Lefújtam vízzel, megszórtam durvára vágott tökmaggal, ismét lefújtam vízzel a zsemléket és a papírt is, hogy majd gőz képződhessen.
Előmelegített 180 fokos sütőben 25 perc alatt készült el, rácson hagytam kihűlni.

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől és ennél a receptnél a sárgarépa víztartalma is változó lehet.. Kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós, fényes, sima felületű tésztát kapjunk.



Nikk


2016. január 17., vasárnap

Kakaós-fahéjas kalács - teljes kiőrlésű


cukormentes


Egy hideg téli estén valami édes vacsorára vágytam, kakaós- fahéjas kalács készült.
Ezúttal is búzasikért használtam a tésztához,  lisztmennyiségben, lazább tőle a tészta és picit csökken a ch (-12%).
Kimondottan puha lett a kalács belseje, teteje pedig roppanós :) .





Hozzávalók:


a tésztához

400gr liszt / 250gr teljes kiőrlésű búza, 100gr sima búza, 50gr búzasikér/
110ml tej
160gr tejföl
50gr olvasztott vaj
1 tojás
fél csipet só                      
4 szem édesítő porrá törve
1 ek négyszeres édesítőerejű eritrit +stevia keverék
25gr friss élesztő

a kenéshez:

60gr lágy vaj
kakaó és fahéj keverék, összesen 4 tk

Lágy de nem ragadós tésztát dagasztok, fedett tálban egy órát kelesztem
Kinyújtom nagyjából egy cm vastagságúra, megkenem a lágy vajjal, rászitálom a kakaó-fahéj keveréket. Feltekerem, pengével nagyjából félmagasságig végigvágom, sütőformába illesztem, majd elrendezem, bármilyen forma használható természetesen. Picit kihajtom a rétegeket, a szélét bevagdosom, közepébe, a sütőpapírra vízet fújok, a tészta nem kakaós részeit megkenem tejjel.
15 percig kelesztem, ezalatt előmelegítem a sütőt 200fokra. Félidőben lefedem alufóliával,nehogy megégjen a kakaó.
30 perc alatt sült meg, rácson hagytam kihűlni, kevés porított édesítőt szórtam rá, használja mindenki ízlése szerint.






Nikk





2016. január 15., péntek

Kornspitz buci - vajjal, tejszínnel

teljes kiőrlésű


Szeretjük a magvakat, kenyérbe, pékáruba vagy csak magában, pirítva nasiként.
Ezúttal egy ultra magos buci készült, kívül-belül magvas finomság gazdagon, vajjal, tejszínnel.
Nem érdemes a vajat margarinra, olajra vagy egyébre cserélni, mert semmi nem adja meg azt az ízélményt, mint a valódi vaj.




Hozzávalók:

350gr teljes kiőrlésű búzaliszt                                                        
100gr sima búzaliszt
50gr búzasikér                                                                            
40gr habtejszín
50gr olvasztott vaj (nem margarin)
285ml víz *
1 ek tk rozskovász
20gr friss élesztő (ha nincs az előbb említett kovász, akkor 25gr)
1,5 -2 tk só
2x70gr magkeverék (lenmag, szezámmag, napraforgómag)
/a magvak mennyisége ízlés szerinti, mi nagyon magvasan szeretjük/

Ezúttal is búzasikért használtam a tésztához,  lisztmennyiségben, lazább tőle a tészta és picit csökken a ch.

A magvakat száraz serpenyőben megpirítom, lassú tűzön, mikor elkezdenek pattogni, leveszem, kihűtöm és elfelezem, egyik rész megy a tésztába, másik egy megfelelő méretű tányérba, ebben fogom meghempergetni a bucikat.

Összeállítom a tésztát, lágy de nem ragadós tésztát dagasztok, a magokat nagyjából félidőben adom hozzá. Fedeles tálban 1 órát kelesztem, majd kicsit átgyúrom, Nem szükséges alálisztezni mert a tésztában elég vaj, tejszín van ahhoz, hogy ne ragadjon és így a magok is jobban tapadnak.
Rádobom a mérlegre és 10 egyenlő részre osztom. 15 percet hagyom pihenni, majd duci rudakat sodrok,a végeket kissé elvékonyítom,  hideg vízbe mártom és meghempergetem őket a  magkeverékben. Szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatom a bucikat, egy másik papírral letakarva nagyjából 30 percig pihentetem, ezalatt előmelegítem a sütőt 200 fokra. Jól lefújom vízzel a bucikat és a köztük lévő üres részeket, a gőzképződéshez ez elég is.
23-25 perc alatt sültek készre, rácson hagytam kihűlni.

A képeken jól látszik hogy a kelesztés alatt nem annyira látványos a térfogatnövekedés,  viszont a sütőben nagyot nőnek ,ezt tapasztalom általában a teljes kiőrlésű tésztáknál.

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel majd ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós, sima, szakadásmentes tésztát kapjunk.

Fázisfotók:



Nikk


2016. január 2., szombat

Mindennapi kenyerünk - teljes kiőrlésű kenyér



Sokféle kenyeret, pékárut készítek de ez lett a kedvenc, amit legtöbbször varázsolok elő, más más ízesítéssel, formában, bevágással.
Hibrid, teljes kiőrlésű rozskovász és kis élesztő hozzáadásával készül. A fenomenális ízvilágon kívül azért lett kedvenc, mert annyi idő alatt megvan mint egy csak élesztős kenyér de a kovásznak köszönhetően sokkal levegősebb, puhább, finomabb; tovább megőrzi frissességét, mint minden előtésztás, öregtésztás kenyér.




Hozzávalók:

100gr teljes kiőrlésű rozskovász
300gr teljes kiőrlésű búzaliszt
100gr sima búzaliszt
50gr búzasikér                                                                
Könnyű, levegős bélzet
10gr friss élesztő
2tk só
50gr habtejszín
270ml hideg víz
25gr olaj                                                                  


Először a folyékony,  majd az többi hozzávalót is a kenyérsütő üstjébe mérem, közepes keménységű tésztát dagasztok. sima, fényes, szakadásmentes felületű legyen, de azért legyen tartása.
Kelesztőtálban 1 órát pihent, majd kicsit átnyomkodtam, veknit formáztam, sütőpapírral bélelt, fedeles jénaiba tettem, ahol 50 percet várakozott, ezalatt előmelegítettem a sütőt 230 fokra.
Amikor letelt az 50 perc levettem a fedőt, megszitáltam liszttel, majd hosszában, körülbelül 1 cm mélyen bevágtam (tapétavágó késsel, amit csak erre a célra használok).
Betoltam a forró sütőbe, 30 perc után visszavettem a hőt 200 fokra, levettem a fedőt és további 15 percet sült. Akkor van kész ha kopog az alja. :)


 Nikk

2016. január 1., péntek

Túrós zabpalacsinta - liszt nélkül


 pirított dióval, fahéjjal

Sokáig nem ismertem a zabot, ezt a remek gabonát is az új életemnek köszönhetem.
 Zabpehely, zabkorpa, zabpehelyliszt, ma már a konyhám alapvető részét képezik.
Rostbomba, számtalan módon felhasználható, édes és sós ételekbe egyaránt.
Az eredeti recept a fittkonyha oldalán lett méltán híres, én is azóta imádom és készítem számtalan variációban, ezer köszönet érte az IR-es társadalom nevében :) .






Édesítőszert már régóta a koncentrált, négyszeres erősségű eritrit+stevia keveréket használom, persze más, IR kompatibilis édesítővel is elkészíthető, xilit, eritrit, stevia vagy mesterséges édesítőszer is használható, mindenki ízlése és elvei alapján alkalmazza ezeket.

Az ízesítés is variálható természetesen, én pici vaniliával és fahéjjal szeretem legjobban, ha van időm diót pirítani- mert az csakis pirítva a legjobb- akkor teszek rá.
A magolajak nagy szerelmeim, ebbe a finom reggelibe dióolajat használok, finom aromát kölcsönöz neki, persze más olajjal is elkészíthető vagy el is hagyható.

Tökéletes reggeli, vacsora; sokszor viszem munkába is, melegítve is kitűnő.


Hozzávalók:
(egy 30ch étékű reggelihez készített adag)

50gr aprószemű zabpehely
1 tojás
60gr krémes túró
1/2 kk sütőpor (elhagyható)
1tk négyszeres édesítő erejű édesítőszer (eritrit +stevia)
fahéj
vanilia
forró víz
1tk dióolaj (lehet sima napraforgó is)
1ek szárazon pirított, tört dió + a szóráshoz

A kimért zabpelyhet tálba teszem, felöntöm annyi forró vízzel hogy éppenhogy ellepje, majd 10-15 percig magára hagyom, ezalatt megszívja magát, megpuhul. Beleütöm a tojást, majd a többi hozzávalót, villával jól elkeverem.

Minimális olajjal kikent palacsintasütőbe halmokat kanalazok, közepes lángon sütöm, amior összeállt, aranybarna lett az egyik oldala, egy lapát segítségével átfordítom.
Miután elkészült, megszórom a pirított dióval :) .

Nikk