A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sós. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. augusztus 15., csütörtök

CUKKINIS ZABLEPÉNY

Az ilyenek miatt nem fogom soha megunni ezt az életet.  
Mikor jutott volna eszembe a zabpehely bármire, nemhogy erre anno, mikor a krumpli-rizs-tészta-kenyér magyarnégyes volt az étkezésünk egyszerű vonala? soha  

Zablepény.
Örök kedvenc, ez egy cukkinis verzió.




Hozzávalók:
(2 adag, 2x30ch)

4-5db tojás

100gr aprószemű zabpehely
kb. 50ml víz
200gr cukkini
só, bors, zöldfűszerek

A tojásokat felverem, fűszerezem, hozzáöntöm a kimért zabpelyhet és némi vizet, 10 perc múlva a reszelt cukkinit és a fűszereket.

Serpenyőben sütöm, a megfordítás trükkös, mert széteshet, de kicsúsztatom egy tányérra sült felével és úgy zuttyantom vissza. a végén fetát tettem rá.
Sok sok éve https://fittkonyha.com/zablepeny/ oldalán láttam először, örök hála érte. 

Jó sütést!
Nikk



2016. január 27., szerda

Sajtos és sós perec - teljes kiőrlésű


Ki ne szeretné a perecet?
Ropogós sajtkéreggel vagy a klasszikus sós verzióban.
Sós és sajtos egyaránt készült, lehet választani :)




Hozzávalók:

280gr teljes kiőrlésű búzaliszt
110gr finomliszt
50gr búzasikér
20gr friss élesztő
35gr vaj
35gr olaj
155gr víz
125gr tej
1 tk só
1 púpos tk négyszeres erősségű édesítő (eritrit+stevia)

Tetejére:
1 felvert tojás
sómassza /reszelt sajt

Sómasszához: 
1,5 ek finomliszt
1 ek só
6 ek víz

~ Sima, fényes felületű tésztát dagasztok a kenyérsütő dagasztóprogramjával, majd fedeles tálban kelesztem egy órát.
~ A tésztát átgyúrom, mérlegre dobom, 13 egyenlő részre vágom, így 20ch lesz egy darabban.
~ 15 percet hagyom pihenni. Rudakat sodrok, perecet formázok , sütőpapíros tepsire teszem, tojással megkenem. (nem kell alálisztezni a sodráshoz)
~ 20 perc múlva a sajtosnak szánt pereceket megszórjuk a reszelt sajttal, a sósra tervezetteket nem bántjuk, 200-220 fokos , előmelegített sütőbe toljuk, majd elkészítjük a sómasszát.
~ Csomómentesre a sót, lisztet, vizet, a sütési idő letelte előtt 3-4 perccel kivesszük a tepsit, meglocsoljuk a perceket, visszatoljuk. 16-18 perc alatt sül készre.

Finom, puha, vajas tészta, másnap is élvezhető, jól fagyasztható.



Nikk


2016. január 23., szombat

Gyors sajtos-túrós kocka medvehagymával


teljes kiőrlésű, élesztőmentes


Barátnőzős este van készülőben illetve ez a finom pogácsaszerűség is :)

A sajtot mindenki szereti, a túró barátunk az IR-életmódban, majdnem mindenben megállja a helyét, a medvehagyma pedig a ráadás. Mivel nincs szezonja, szárítottat használtam de fagyasztott is ugyanolyan jó, ilyenkor érdemes megszárítgatni mielőtt a tésztába kerül.

A túró és a sikér közreműködésével alacsonyabb ch tartalmú, csodás kockák születnek :)




Gyors, élesztő és kelesztésmentes pogácsaféle, csupa értékes alapanyagból. Vaj, nem margarin!
Össze sem lehet hasonlítani a vajjal és a margarinnal készült pogácsát, ne adjuk alább!
(allergia esetén persze nincs mit tenni)

A kelesztett pogácsák persze más kategóriát képviselnek, magasabbra nőnek de ez sincs sokkal lemaradva mögöttük ha fontos a gyors, egyszerű elkészítés :)

Hozzávalók: 

170gr teljes kiőrlésű búzaliszt
80gr sima búzaliszt
40gr búzasikér
250gr túró
250gr vaj
1-1,5 tk só
1 tojás sárgája
100gr reszelt sajt
aprított medvehagyma

tetejére:

1 felvert tojás
100gr reszelt sajt

Burgonyatörővel átnyomkodtam a túrót hogy ne legyen rögös. A tészta hozzávalóit összegyúrtam, gyönyörű sima tésztát kaptam, melyet lisztezett deszkán téglalap alakúra, nagyjából 0,5cm vastagra nyújtottam. Megszórtam a reszelt sajttal, majd hajtogattam. Ettől a hajtogatástól mindenki megrémül elsőre, úgy érzékeltem, de nem kell félni tőle. Felső részét a tészta feléig lehajtjuk, majd alulról fel és a két oldalát ugyanúgy befelé, kész, A fotók segítenek ha valakinek úgy könnyebb elképzelni.
Egy kisebb téglalapot kaptunk melyet 7-8mm-re kinyújtunk, megismételjük a hajtogatást. Én most ezt a második kihagytam. Megkenjünk a tojással, megszórjuk a sajttal. Én most nem szaggattam ki, hanem hosszú pengéjű késsel felvágtam, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam.
Nem kell pihentetni, azonnal süthető. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 25 perc alatt van kész. Frissen az igazi!  Ne süssük túl mert kiszárad.

A receptet itt találtam, majd IR-barátra dolgoztam át.




Nikk





2015. december 30., szerda

Teljes kiőrlésű magos lapok

                                               
Ha már úgyis az év utolsó napjára ébredünk hamarosan, egy kis buli kellék a pezsgő mellé, sós, ropogós extra magos lapok. Évekkel ezelőtt egy kenyeres csoportban láttam egy verziót svéd magos lapok néven, azóta is kering sokféle változta,

100% teljes kiőrlésű lisztből is tökéletes az íze, állaga; a pirult magok pedig tovább emelik az élvezetet.
Lassú felszívódású rágcsálnivaó, kisétkezésre vagy nassolásra, ráadásul a gyerekek is imádják, tipikus rájárós nasi ezért érdemes rögtön dupla adaggal sütni :) .




Hozzávalók:

200gr liszt  (100% teljes kiőrlésű vagy keverve, maximum 30% fehér liszttel)
100ml lenmag
100ml napraforgómag
100ml szezámmag
40gr apró szemű zabpehely
1 tk sütőpor
1,5 tk só
200ml víz
100ml étolaj


Egy tálban összekeverem a hozzávalókat, lefedem, 30-40 percig pihentetem, ezalatt előmelegítem a sütőt 175 fokra. A pihenőidő letelte után olajozott nyújtófával vagy két sütőpapír között leheletvékonyra nyújtom. Hosszú pengéjű késsel formára vágom, 30-40 perc alatt aranybarnára sütöm. Minél vékonyabbra sikerül nyújtani, annál ropogósabb lesz.
A megadott mennyiség 1-1,5 gáztepsire nyújtható.

Jó ropogtatást kívánok! :)

Nikk