A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rágcsa. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rágcsa. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 30., csütörtök

TELJESKIŐRLÉSŰ CUKORMENTES BROWNIE


TELJESKIŐRLÉSŰ CUKORMENTES BROWNIE


Ha nem kapható, hát megcsináljuk, pikk-pakk készen van, minimálmelós :)




Hozzávalók:

80gr teljes kiőrlésű búza/tönkölyliszt
100gr étcsokoládé durvára törve (min. 70% kakaótartalom)
20gr natúr kakaópor (nem instant nyulas kakaós cukor)
1 lapos tk sütőpor
fél csipet só
2db tojás
1ek instant kávépor
0,8dl étolaj
100gr cukornak megfelelő édesítőszer -nálam 25gr negyedannyi volt

tetejére nyers mandulapehely

Előmelegítem a sütőt 180 fokra.
Veszek két tálat, egyikben a folyékony, másikban a szilárd anyagokat keverem össze, (a kávét feloldom 1-2 evőkanál vízben) majd összeborítom a kettőt és megy a sütőpapíros tepsibe, tetejére a mandula,  18-20 perc alatt kész.

Ne süssük túl mert száraz lesz, "nyunyósnak" kell lennie amikor kivesszük :)

Stahl Judit receptjének IR barát átdolgozása.


Nikk




2017. december 12., kedd

Teljes kiőrlésű magos-túrós pogácsa



Az örök kedvenc a pogi, nem lehet eleget sütni belőle :)

A túrótól finom puha, ízes, isteni pogácsákat kapunk.
Érdemes krémes állagút használni, nem marad rögös belül. Ha hagyományos túrót használunk, elképzelhető hogy kelleni fog még némi tej a tésztába. mivel az szárazabb.
A magkeverék ízlés szerinti lehet, én most lenmagot, napraforgómagot és szezámmagot használtam.



Hozzávalók: 

220gr teljes kiőrlésű búzaliszt
100gr sima búzaliszt
30gr búzasikér
250gr krémes túró
250gr vaj
16gr  só
1 tojás
120gr tej
15gr friss élesztő
100gr magkeverék

tetejére:
1 felvert tojás
a fenti magkeverék harmada

-A tetszés szerinti magkeveréket  (kb. 100gr) száraz serpenyőben pirítani keztem, nagyjából 3 perc után a harmadát egy tálkába szórom, ez megy majd a pogácsa tetejére. a többit pattogásig pirítom, ők kerülnek a tésztába.
-Az élesztőt nem futtatom csak elkevertem a tejben,  a tészta hozzávalóival összegyúrtam,  kissé ragadós tésztát kaptam, így lesz jó, mivel a nyújtáskor megkapja azt a kis plusz lisztet amire szüksége van.
-1 órára hűtőbe tettem, majd jól alálisztezett deszkán vékonyra nyújtottam, megkentem a felvert tojással, majd hajtogattam, minden újabb hajtogatás előtt újra megkentem.
(A hajtogatásról képi segítséget a gyors sajtos-túrós kocka receptjénél találsz.)
-Nagyjából 1,5 cm vastagra nyújtottam, kiszaggattam -illetve késsel kockára vágtam, majd a tepsire sorakoztatva megkentem tojással, vigyázva hogy ne folyjon le az oldalán mert akkor nem emelkednek meg szépen.
Megszórtam felét magkeverékkel, felét sajttal majd 20 percet hagytam pihenni.


-Előmelegített 180 fokos sütőben  20 perc alatt van kész. Frissen az igazi!  Ne süssük túl mert kiszárad.


2016. január 27., szerda

Sajtos és sós perec - teljes kiőrlésű


Ki ne szeretné a perecet?
Ropogós sajtkéreggel vagy a klasszikus sós verzióban.
Sós és sajtos egyaránt készült, lehet választani :)




Hozzávalók:

280gr teljes kiőrlésű búzaliszt
110gr finomliszt
50gr búzasikér
20gr friss élesztő
35gr vaj
35gr olaj
155gr víz
125gr tej
1 tk só
1 púpos tk négyszeres erősségű édesítő (eritrit+stevia)

Tetejére:
1 felvert tojás
sómassza /reszelt sajt

Sómasszához: 
1,5 ek finomliszt
1 ek só
6 ek víz

~ Sima, fényes felületű tésztát dagasztok a kenyérsütő dagasztóprogramjával, majd fedeles tálban kelesztem egy órát.
~ A tésztát átgyúrom, mérlegre dobom, 13 egyenlő részre vágom, így 20ch lesz egy darabban.
~ 15 percet hagyom pihenni. Rudakat sodrok, perecet formázok , sütőpapíros tepsire teszem, tojással megkenem. (nem kell alálisztezni a sodráshoz)
~ 20 perc múlva a sajtosnak szánt pereceket megszórjuk a reszelt sajttal, a sósra tervezetteket nem bántjuk, 200-220 fokos , előmelegített sütőbe toljuk, majd elkészítjük a sómasszát.
~ Csomómentesre a sót, lisztet, vizet, a sütési idő letelte előtt 3-4 perccel kivesszük a tepsit, meglocsoljuk a perceket, visszatoljuk. 16-18 perc alatt sül készre.

Finom, puha, vajas tészta, másnap is élvezhető, jól fagyasztható.



Nikk


2016. január 23., szombat

Gyors sajtos-túrós kocka medvehagymával


teljes kiőrlésű, élesztőmentes


Barátnőzős este van készülőben illetve ez a finom pogácsaszerűség is :)

A sajtot mindenki szereti, a túró barátunk az IR-életmódban, majdnem mindenben megállja a helyét, a medvehagyma pedig a ráadás. Mivel nincs szezonja, szárítottat használtam de fagyasztott is ugyanolyan jó, ilyenkor érdemes megszárítgatni mielőtt a tésztába kerül.

A túró és a sikér közreműködésével alacsonyabb ch tartalmú, csodás kockák születnek :)




Gyors, élesztő és kelesztésmentes pogácsaféle, csupa értékes alapanyagból. Vaj, nem margarin!
Össze sem lehet hasonlítani a vajjal és a margarinnal készült pogácsát, ne adjuk alább!
(allergia esetén persze nincs mit tenni)

A kelesztett pogácsák persze más kategóriát képviselnek, magasabbra nőnek de ez sincs sokkal lemaradva mögöttük ha fontos a gyors, egyszerű elkészítés :)

Hozzávalók: 

170gr teljes kiőrlésű búzaliszt
80gr sima búzaliszt
40gr búzasikér
250gr túró
250gr vaj
1-1,5 tk só
1 tojás sárgája
100gr reszelt sajt
aprított medvehagyma

tetejére:

1 felvert tojás
100gr reszelt sajt

Burgonyatörővel átnyomkodtam a túrót hogy ne legyen rögös. A tészta hozzávalóit összegyúrtam, gyönyörű sima tésztát kaptam, melyet lisztezett deszkán téglalap alakúra, nagyjából 0,5cm vastagra nyújtottam. Megszórtam a reszelt sajttal, majd hajtogattam. Ettől a hajtogatástól mindenki megrémül elsőre, úgy érzékeltem, de nem kell félni tőle. Felső részét a tészta feléig lehajtjuk, majd alulról fel és a két oldalát ugyanúgy befelé, kész, A fotók segítenek ha valakinek úgy könnyebb elképzelni.
Egy kisebb téglalapot kaptunk melyet 7-8mm-re kinyújtunk, megismételjük a hajtogatást. Én most ezt a második kihagytam. Megkenjünk a tojással, megszórjuk a sajttal. Én most nem szaggattam ki, hanem hosszú pengéjű késsel felvágtam, sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam.
Nem kell pihentetni, azonnal süthető. Előmelegített 180 fokos sütőben kb. 25 perc alatt van kész. Frissen az igazi!  Ne süssük túl mert kiszárad.

A receptet itt találtam, majd IR-barátra dolgoztam át.




Nikk





2016. január 2., szombat

Baconos grissini - teljes kiőrlésű



A bacon jó... nagyon jó... mást nem is fűznék hozzá :)




 Hozzávalók:

300gr teljes kiőrlésű búzaliszt
100gr sima búzaliszt
30gr búzasikér
50gr vaj
2tk só
20gr friss élesztő
180ml tej
110ml víz*
1ek négyszeres erősségű édesítőszer (eritrit+stevia)
vagy 4tk cukornak megfelelő más édesítő /elhagyható/

szeletelt bacon
tojás
szezámmag


A tejet, vizet, szobahőmérsékletű vajat , majd a többi hozzávalót is a kenyérsütő üstjébe mérem; sima, selymes felületű tésztát kapok.
Dagasztás után fedeles tálban kelesztem körülbelül 1 órát.
Lisztezett deszkára borítom, kb. 2mm vastagságúra, vékonyabb, ropogósabb tésztát szereték.
Téglalap alakra nyújtom, hosszú pengéjű késsel felcsíkozom, nagyjából a baconszeletek méretére. A szalonnaszeleteket szétválasztom, leterítem a deszkán, ráhelyezem a tésztacsíkokat, mindkét végét megcsavarom. A sprirálok tésztaoldalait megkenem felvert tojással, megszórom szezámmaggal. 30 percet pihentetem, ezalatt előmelegítem a sütőt 200 fokra. Mielőtt a sütőbe tolom, vízzel lepermetezem, 20 perc alatt sül készre.

Vékonyabb, ropogósabb rudak. rágcsa kategória.
Készült egy tartalmasabb verzió is, hamarosan megosztom:)

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel és ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós; sima, selymes, szakadásmentes tésztát kapjunk.

Nikk




2015. december 30., szerda

Teljes kiőrlésű magos lapok

                                               
Ha már úgyis az év utolsó napjára ébredünk hamarosan, egy kis buli kellék a pezsgő mellé, sós, ropogós extra magos lapok. Évekkel ezelőtt egy kenyeres csoportban láttam egy verziót svéd magos lapok néven, azóta is kering sokféle változta,

100% teljes kiőrlésű lisztből is tökéletes az íze, állaga; a pirult magok pedig tovább emelik az élvezetet.
Lassú felszívódású rágcsálnivaó, kisétkezésre vagy nassolásra, ráadásul a gyerekek is imádják, tipikus rájárós nasi ezért érdemes rögtön dupla adaggal sütni :) .




Hozzávalók:

200gr liszt  (100% teljes kiőrlésű vagy keverve, maximum 30% fehér liszttel)
100ml lenmag
100ml napraforgómag
100ml szezámmag
40gr apró szemű zabpehely
1 tk sütőpor
1,5 tk só
200ml víz
100ml étolaj


Egy tálban összekeverem a hozzávalókat, lefedem, 30-40 percig pihentetem, ezalatt előmelegítem a sütőt 175 fokra. A pihenőidő letelte után olajozott nyújtófával vagy két sütőpapír között leheletvékonyra nyújtom. Hosszú pengéjű késsel formára vágom, 30-40 perc alatt aranybarnára sütöm. Minél vékonyabbra sikerül nyújtani, annál ropogósabb lesz.
A megadott mennyiség 1-1,5 gáztepsire nyújtható.

Jó ropogtatást kívánok! :)

Nikk