A következő címkéjű bejegyzések mutatása: PCOS. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: PCOS. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. január 30., csütörtök

TELJESKIŐRLÉSŰ CUKORMENTES BROWNIE


TELJESKIŐRLÉSŰ CUKORMENTES BROWNIE


Ha nem kapható, hát megcsináljuk, pikk-pakk készen van, minimálmelós :)




Hozzávalók:

80gr teljes kiőrlésű búza/tönkölyliszt
100gr étcsokoládé durvára törve (min. 70% kakaótartalom)
20gr natúr kakaópor (nem instant nyulas kakaós cukor)
1 lapos tk sütőpor
fél csipet só
2db tojás
1ek instant kávépor
0,8dl étolaj
100gr cukornak megfelelő édesítőszer -nálam 25gr negyedannyi volt

tetejére nyers mandulapehely

Előmelegítem a sütőt 180 fokra.
Veszek két tálat, egyikben a folyékony, másikban a szilárd anyagokat keverem össze, (a kávét feloldom 1-2 evőkanál vízben) majd összeborítom a kettőt és megy a sütőpapíros tepsibe, tetejére a mandula,  18-20 perc alatt kész.

Ne süssük túl mert száraz lesz, "nyunyósnak" kell lennie amikor kivesszük :)

Stahl Judit receptjének IR barát átdolgozása.


Nikk




2019. augusztus 16., péntek

TELJESKIŐRLÉSŰ TEJFÖLÖS CSÁSZÁR/ZSEMLE/KIFLI






Hozzávalók:

előtészta, 8-10 órával a sütés előtt készítjük: az élesztőt feloldom a vízben, villával összekeverem a lisztekkel egy (fedeles) tálban és ennyi.
Nem kell hűtőbe tenni!

100gr teljeskiőrlésű búzaliszt
100gr sima búzaliszt
5gr friss élesztő
150gr víz                                                                   

Az összeállításhoz:                                                     
a teljes előtészta
200gr víz
150gr tejföl
15gr fiss élesztő
400gr teljeskiőrlésű búzaliszt
50gr simaliszt
2-2,5tk só
20gr étolaj


Az előtésztát, a folyékony majd a száraz összetevőket is a kenyérsütő üstjébe mérem, lágyabb de nem ragacsos tésztát dagasztok, 45-50percet hagyom kelni, fedeles tálban.
 Én most 13db, 30ch tartalmú péksütit készítettem, mérlegre dobtam az egész tésztát (tegyünk alá fóliát!), súly alapján 13 részre osztottam, pár perc múlva formáztam, zsemlének, kiflinek, császárzsöminek, fantázia kérdése, majd 30 percig pihent a sütőpapíros tepsin letakarva.  Megfújom vízzel, megszórom a magokkal, majd újból vízzel, így rajta maradnak a magok.
 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt sült készre. Rácson hagyom kihűlni, utána fagyasztható is. (Kiolvasztás szobahőmérsékleten kb 15-20 perc.)

* A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel, majd ha szükséges pótoljuk hogy lágy de nem ragadós, sima selymes felületű tésztát kapjunk.

Az előtésztás finomságokat és egyáltalán hogy elkezdtem házipékezni, a  méltán népszerű Limara péksége ihlette.



Jó sütést!
Nikk

2019. augusztus 15., csütörtök

CUKKINIS ZABLEPÉNY

Az ilyenek miatt nem fogom soha megunni ezt az életet.  
Mikor jutott volna eszembe a zabpehely bármire, nemhogy erre anno, mikor a krumpli-rizs-tészta-kenyér magyarnégyes volt az étkezésünk egyszerű vonala? soha  

Zablepény.
Örök kedvenc, ez egy cukkinis verzió.




Hozzávalók:
(2 adag, 2x30ch)

4-5db tojás

100gr aprószemű zabpehely
kb. 50ml víz
200gr cukkini
só, bors, zöldfűszerek

A tojásokat felverem, fűszerezem, hozzáöntöm a kimért zabpelyhet és némi vizet, 10 perc múlva a reszelt cukkinit és a fűszereket.

Serpenyőben sütöm, a megfordítás trükkös, mert széteshet, de kicsúsztatom egy tányérra sült felével és úgy zuttyantom vissza. a végén fetát tettem rá.
Sok sok éve https://fittkonyha.com/zablepeny/ oldalán láttam először, örök hála érte. 

Jó sütést!
Nikk



2019. január 18., péntek

Az én életem - az én étrendem!


Régóta fogalmazódik ez az írás de mivel veszélyeket is hordoz magában, nem voltam biztos benne hogy meg kell születnie.
Végül úgy döntöttem igenis kell, kell hogy mindenki megtalálja  a maga útját a maga életében.


2012 decemberében 248-as terhelt inzulinról kezdtem.
A 160gc ch étrend és a szükséges gyógyszerek folyamatosan hozták a javulást, lassan de biztosan. Javuló laborok, jobb közérzet és megindult a fogyás is, ami akkoriban még központi kérdés volt számomra.
Ma már nem az. Persze erre mondhatjátok hogy jah...könnyű annak aki már leadott 32 kilót.
Pedig nem volt könnyű addig, amíg nem kezdtem el élvezni ezt az egészet. Valami perverz módon én szeret(t)em a számolgatást, méricskélést, betartani az időket, mert tudtam hogy keretet ad és bevált módszert követek nap mint nap.
Aztán persze mint a mesékben mikor már minden szép és jó lett volna jön egy pozitív munkaváltás, ami azzal jár hogy már feleannyi időm sincs semmire, magamat pedig a végére hagyom, ha rangsorolni kell (nagyon rossz szokás).
Az elmúlt 2 évben már nem voltam annyira precíz a számolásban, időpontokban mint előtte. Megfelelő ételeket ettem, csak nem oly pontosan hogy a patikamérleg megirigyelt volna.

Nem volt időm kontrollra, gyógyszert iratni. Nem volt időm: olcsó kifogás, arra van amire szánjuk.
Másra kellett az idő.

Ha már így alakult, gondoltam csinálom úgy ahogy tudom, ahogy jól érzem magam, úgy eszem ahogy azt a napom megköveteli. Más mennyiségre van szükségem amikor szabadnapos vagyok és csak home üzemmódban működöm de. 11 órától, mint amikor fizikai és agymunka licitál egymásra hajnali 3:30 tól. Ez ma már teljesen egyértelmű számomra, mégis az elmúlt 2 évben lelkismeretfurdalást és aggódást hozott magával, mi lesz ennek a vége....tönkreteszem-e azt, amit addig elértem.

Felsoroltam hát magamnak, mik azok a dolgok, amelyek- szerintem -valamelyest is ellentmondanak az előírt étrendemnek:

-Közérzet alapján elhagyom a gyógyszert, úgy érzem nem kell.
félelem: mi van ha a labor azt mondja :dehogynem kell

-Nem eszem minden nap ugyanazokban az időpontokban.
félelem: tönkremegy a napi rendszerem, amivel javultak az eredményeim az évek alatt

-Sokkal több ZÖLDSÉGET SZERETNÉK ENNI, sőt néha csak azt. Ez a legnagyobb változtatás amit eszközöltem.
félelem: Ha túl sok zöldséget eszem ,nem bírom mellé megenni a kellő ch-t "normális köretből-rizs, krumpli, gabonák".

-Kenyeret csak pirítva szeretnék látni, mert azt szeretem, reggel is.
félelem: a pirítós gyors ch

- Szeretem a sört, SÖR MARAD (Folyékony ch, ördögtől való.)
félelem: - ...marad és kész.


Hát ennyi. Így élek. Erre vagyok képes a jelenlegi életritmusomban.
Diétanindzsák kíméljenek, én is az voltam régen, bár adminságom a 160ch csoportban megkövetelte azt. Ma már nem vagy aktív ezeken a felületeken, másra kell...

No de lássuk mire volt jó ez a majd két év, tavaly ősszel rávettem magam a laborra, szemlesütve mentem vissza kedvenc dokinénimhez, felkészülve a legrosszabbra, tudván igaza lesz és akkor nincs mese,  irány vissza a jól bevált útmutatáshoz.

Tudtam hogy jól vagyok, mégis féltem az eredeménytől, és a belső hangnak igaza volt, úgy élj ahogy neked jó, ne úgy ahogy a papíroknak megfelelj!
33-as terhelt inzulin. Már szinte normális. SOHA  a 6 év alatt nem volt ilyen jó eredményem. Nem tökéletes tankönyvi (30 alatt az), de nekem megfelel.
Köszönöm magamnak hogy mertem úgy élni, ahogy nekem jó.

FONTOS!
Ez nem általánosítható, nem érvényes minden emberre, mind mások vagyunk.
Ez a bejegyzés nem arra van, hogy igazold a csalásaid az étrendedben!
Változtass ha szükséged van rá, de azért mert úgy vagy jól, nem azért "mert más is megteheti akkor én is"!
Ellenőrizd mit érsz el, ha máshogy csinálod mint ahogy kellene!

Íme néhány étel az új felfogásomból, ami úgy szól, fele tányér színes.
Tehát az étel fele zöldség legyen.
MERT NEKEM ÍGY JÓ.

Bundázott pulykacsíkok, zelleres kukoricasaláta, sült zöldségek,  barna rizs

Grillezett camambert tahinivel szórt zöldségek, saláta


Sült csirkemell, grillezett cékla, zöldségchips

Tk tortilla, tükörtoás, sajt, zöldségek, saláta

Grillsajt, sült zöldségek

Sült csirkemell, pirított tk kenyér, saláta

Répás csirkefasírt, quinoa, saláta

Grillsajt, tavaszi quinoa, paradicsom

Mátra csirkemell, édesburgonya, quinoa, zöldségek

Gombafelfújt, zöldségek

Karfiolsteak, sült zöldség, csicseriborsó, bulgur-quinoa

Stefánia, sült zöldség

Burgonyachips (valódi), chorizzo, mozzarella, paradicsom, ruccola

2018. augusztus 26., vasárnap

ROPOGÓS CUKORMENTES GRANOLA

avagy pirított zabpelyhes műzli


Ez a granola megváltás a készen kapható agyoncukrozott száraz műzlik után. A legjobb benne hogy az teszünk a zabpehelyhez amit csak akarunk illetve amit az étrendünk enged.
Felhasználható műzliként, tejhez, joghurthoz, zabkása helyett vagy annak feldobására, dekorálására.
Én csak magában szeretem a legjobban, nasinak tízóraira vagy uzsonnára. (36ch/100gr)



Hozzávalók:

200gr nagyszemű zabpehely                                           
50gr szeletelt natúr mandula
30gr szezámmag
30gr nyers napraforgómag
25gr kókuszchips
10gr kókuszreszelék
1 tk őrölt fahéj
1 fél csipet só
1 tojásfehérje
3 ek kókuszolaj
2 tk negyedannyi édesítőszer
 (vagy 8tk cukornak megfelelő édesítő)  



Az édességét mindenki magának állítsa be, én nem szeretek túl édesen semmit, aki édesszájú, tegyen több édesítőt. A tojásfehérjének köszönhető hogy extra ropogós lesz, ezzel tudjuk kiváltani a cukros verziókban használt szirupokat, he nagyjuk ki. A fahéj helyett/mellett használhatunk pl. mézeskalács fűszerkeveréket is, isteni lesz :) 

A száraz összetevőket összekeverjük, a tojásfehérjét az olajjal és az édesítővel kikeverjük, majd jól összeforgatjuk őket. Sütőpapírral bélelt tepsire terítjük, 180fokos előmelegített sütőben  kb. 20-25 perc alatt készül el, a sütés alatt többször érdemes átforgatni hogy mindenhol egyformán piruljon. Könnyen megéghet, figyeljük a sütés alatt. Miután kihűlt, légmentesen záródó üvegben tároljuk.

Jó sütést!
Nikk


2018. április 19., csütörtök

Túrókrémes zabpalacsinta - cukormentes





Hozzávalók:

150gr zabpehelyliszt*
5gr sütőpor
1 nagy ek (5gr) bambuszrost
3 egész tojás
50gr tejföl
360gr hideg víz
50gr olaj
1 csipet só

Túrókrém:
250gr túró
1 nagy ek tejföl
2-3tk dia negyadannyi édesítő (vagy 8-12tk cukornak megfelelő édesítő)
reszelt citromhéj

A tojásokat a csipet sóval habosra verjük, hozzáadjuk a tejfölt,  majd a sütőporral és a bambuszrosttal elkevert lisztet.  Csomómentesre keverjük,  a vízzel felhúzzuk, végül hozzákeverjük az olajat.
Nagyjából 20 percre félretesszük míg a zabpehelyliszt magába szívja a vizet, besűrűsödik.
Ezalatt elkészítem a túrókrémet, egyszerűen csak összekeverem a hozzávalókat.

A palacsintasütőt felforrósítjuk - pár csepp olajat teszek minden palacsinta alá de ez akár el is hagyható -, egyforma adagolással kisütjük a zabpalikat, majd betöltjük.
Én ezúttal túrókrémmel töltöttem,  a túrókrém a mi diétánkban ebben a mennyiségben nem számolós.
Tiszta lassú ch, reggelire is ehető.
10db 10ch tartalmú palacsinta lett ebből az adagból, a vastagabb fajtából, nem az átlátszó strandos féle verzió ;)

* Zabpehelylisztet használjunk, ne zablisztet; mert az általában keserű.

Nikk


2018. április 1., vasárnap

Teljes kiőrlésű piskótatekercs avagy a tökéletesen nem tökéletes házi verzió


Ez a klasszikus piskótatekercs közel sem tökéletes,  mivel a bolti 0,01mm-es lekvárcsíknál több van benne, 0,5cm házi lekvár , a másodikban  plusz 0,5-1cm tejszínhab :)
100% teljes kiőrlésű lisztből készült, cukor nélkül, állagra mégis pihepuha, bő fél óra alatt elkészül hála a tojásnak és a és Era barátnőmnek, akitől megörököltem a robotgépét :)






Hozzávalók:
60gr teljes kiőrlésű búzaliszt
6db egész tojás
1,5ek diawell negyedannyi édesítő (vagy 6ek cukornak megfelelő más édesítő)
1kk sütőpor

habtejszín vagy cukormentes hulala
lekvár

Előmelegítem a sütőt 180fokra, egy gáztepsibe szilikonos sütőpapírt terítek, a sütőport elkeverem a liszttel.

-A 6 egész tojást a robotgépbe ütöm, nem kell szétválasztani, így is ultrakönnyű, habos lesz, évek óta így készítem, egy tállal kevesebb ;)
-4 percig pörög -forog a robotgép legmagasabb fokozatán, ezalatt a térfogata a többszörösére nő, szinte hihetetlen módon.
-Beleadagolom az édesítőt, majd kanalanként a lisztet, ekkor más csak a legalacsonyabb fokozaton keverem, csak ameddig egynemű lesz, nem törik össze, nem kell aggódni. :)
rásimítom a sütőpapíros tepsire és mehet is a sütőbe, kb 10 perc és készen van.
-Ezalatt felverem a tejszínt vagy a  hulalát ezt mindenki maga dönti el,  a tejszínhez érdemes habfixálót tenni ha nem fogy el rövid időn belül a süti.
-Pár percig hagyom hűlni, majd a papírt leválasztva feltekerem, alá vizes ruhát terítek, ez segít hogy könnyebben elváljon a sütőpapírtól.
-Feltekerve hagyom picit pihizni majd megkenem lekvárral és/vagy a tejszínhabbal és készen is vagyunk :)



Nem, nem lesznek tökéletesen rajzolt szeletek, mivel nem sajnáltam a tölteléket:)
Jó sütést!



2018. március 15., csütörtök

A tépős kenyér :)



Ez a teljes kiőrlésű "tépős kenyér" a lányom kedvence, ő hívta így először, maradt is a név, minden kerti party, gyerekzsúr, felnőtt zsúr kedvence, előbb fogy el mint az amihez készül, salátákhoz, virsli mellé, tunkolni vagy csak úgy.
Húsvétra is ezt sütöm a sonka, tojás mellé, ha már unjuk a kalácsot.





A tésztája a teljes kiőrlésű zürichi  kenyéré egy az egyben, csak az elkészítés módja más.

Hozzávalók:
előtészta, 8-12 órával a kenyérsütés előtt készül:

200gr teljes kiőrlésű búzaliszt            
150gr víz
5gr friss élesztő

Egy villával összekeverem, egynemű gombóccá,  lefedve a pulton hagyom 8-12 órát, semmi más tennivaló nincs vele.
Ez idő alatt túlkel, visszaesik, a sikérszálak megerősödnek,.

A kenyér összeállítása:    

a teljes előtészta +                                    
100gr sima búzaliszt                                
180gr teljes kiőrlésű búzaliszt        
20gr búzasikér
2tk só
8gr friss élesztő
25gr olaj
150-170gr víz*

~Az alapanyagokat a kenyérsütő üstjébe mérem, dagasztóprogramot indítok, sima, fényes tésztát dagasztok.

45perc kelesztés után tetszőleges méretű és számú darabra osztom a tésztát, sütőpapírral (Aldi) bélelt kerek kapcsos tortaformába teszem, letakarva 45 percet pihen, ezalatt előmelegítem a sütőt 220 fokra, beteszek egy kis vizet egy kis fém tálkában (konvervdoboz) hogy gőz képződjön.
Miután letelt a 45 perc, vízzel lefújom, beteszem a forró sütőbe, 10 perc múlva visszaveszem a hőt 180 fokra, így sütöm tovább még 25-30 percet, akkor jó ha kopog az alja.





Jó sütést!
Nikk




2017. december 12., kedd

Teljes kiőrlésű magos-túrós pogácsa



Az örök kedvenc a pogi, nem lehet eleget sütni belőle :)

A túrótól finom puha, ízes, isteni pogácsákat kapunk.
Érdemes krémes állagút használni, nem marad rögös belül. Ha hagyományos túrót használunk, elképzelhető hogy kelleni fog még némi tej a tésztába. mivel az szárazabb.
A magkeverék ízlés szerinti lehet, én most lenmagot, napraforgómagot és szezámmagot használtam.



Hozzávalók: 

220gr teljes kiőrlésű búzaliszt
100gr sima búzaliszt
30gr búzasikér
250gr krémes túró
250gr vaj
16gr  só
1 tojás
120gr tej
15gr friss élesztő
100gr magkeverék

tetejére:
1 felvert tojás
a fenti magkeverék harmada

-A tetszés szerinti magkeveréket  (kb. 100gr) száraz serpenyőben pirítani keztem, nagyjából 3 perc után a harmadát egy tálkába szórom, ez megy majd a pogácsa tetejére. a többit pattogásig pirítom, ők kerülnek a tésztába.
-Az élesztőt nem futtatom csak elkevertem a tejben,  a tészta hozzávalóival összegyúrtam,  kissé ragadós tésztát kaptam, így lesz jó, mivel a nyújtáskor megkapja azt a kis plusz lisztet amire szüksége van.
-1 órára hűtőbe tettem, majd jól alálisztezett deszkán vékonyra nyújtottam, megkentem a felvert tojással, majd hajtogattam, minden újabb hajtogatás előtt újra megkentem.
(A hajtogatásról képi segítséget a gyors sajtos-túrós kocka receptjénél találsz.)
-Nagyjából 1,5 cm vastagra nyújtottam, kiszaggattam -illetve késsel kockára vágtam, majd a tepsire sorakoztatva megkentem tojással, vigyázva hogy ne folyjon le az oldalán mert akkor nem emelkednek meg szépen.
Megszórtam felét magkeverékkel, felét sajttal majd 20 percet hagytam pihenni.


-Előmelegített 180 fokos sütőben  20 perc alatt van kész. Frissen az igazi!  Ne süssük túl mert kiszárad.


2017. október 9., hétfő

Teljes kiőrlésű vajas molnárka


Gyermekkorom, most pedig a gyermekem egyik kedvence a molnárka; ez az enyhén édes, kalácsjellegű stangli, puha, foszlós, tökéletes szendvicsalap.



Hozzávalók:

350gr teljes kiőrlésű búzaliszt                                                     
100gr sima búzaliszt
50gr búzasikér
25gr friss élesztő
1tk só
1 csapott ek stevia-eritrit keverék
vagy 4 csapott ek cukornak megfelelő édesítő (ill.ízlés szerint)
50gr puha vaj
100gr habtejszín
270gr víz

tetejére:
1 egész tojás
szezámmag

- A folyékony majd a száraz összetevőket is a kenyérsütő üstjébe mérem, lágyabb de nem ragacsos tésztát dagasztok, 50 percet hagyom kelni, fedeles tálban.
- Mérlegre dobtam, súly alapján 10 részre osztottam, 10 múlva formáztam, majd 30 percig pihent a sütőpapíros tepsin egy másik darab sütőpapírral letakarva.
-  Felvert tojással lekentem, szezámmaggal szórtam, a  sütőlemez szabad részeit vízzel jól lefújtam, a páraképződéshez ez elég.
- 180 fokra előmelegített sütőmben 20 perc alatt sült készre, rácson hagytam kihűlni.




Apró tippek:

- vajat használj hacsak valami egészségügyi probléma nem akadályoz ebben, a margarinnal készült tészta a közelébe sem jön a vajasnak
- az édesítő mennyisége ízlés kérdése, ez egy közepes mennyiség
- fagyasztható, kihűlt állapotában, a kiolvasztás szobahőn a legbarátságosabb
- ha zavar hogy "összenőnek" a péksütemények a sütés alatt, süsd több részletben, én kimondottan szeretem azt a puha részt ahol találkoznak

A ch érték számolása:

össz ch:
450gr liszt csak a számolós az étrendünkben, 4,5x66= 297ch az egész adag nyers tésztában,  így 10db  alap 30ch-s, reggeli "méretű" molnárkát kapunk.
Ha más ch értékűt szeretnél, kalkulálj aszerint. :)

Jó sütést!
Nikk

2017. október 5., csütörtök

SZÉNHIDRÁTCSÖKKENTETT (-50%) TÖKMAGLISZTES KENYÉR

teljes kiőrlésű


A szénhidrátcsökkentett (továbbiakban szénhidrát=ch) bolti kenyereket nem szeretjük az  IR étrendben. A ch tartalmuk majd nulla közelire redukált, általában 6ch/100g, amiből könnyen kiszámolhatjuk hogy a reggelire szánt 30ch elfogyasztásához 500grammot, azaz fél kilót kellene megennünk, plusz a hozzá szánt fehérje, zöldség stb. Ez akármennyire is vonzónak tűnik, nem életszerű valljuk be, hisz a gyomrunk nem vetekszik Mary Poppins táskájával, nem is férne belénk , még ha eltekintenénk ezeknek a kenyereknek a magas zsír és kalóriatartalmától, akkor sem.

Csökkenthetjük a ch-t, csak ésszerűen, hogy meg is tudjuk enni amit készítettünk.



Egy átlagos teljes kiőrlésű kenyér ch-ja, 30-40ch/100gr, saját házi sütésről beszélek,  a bolti féltégláké 50 körüli.  Ahhoz hogy csökkentsük a ch-t a liszt egy részét kell helyettesítenünk valami nem számolós vagy alacsony ch tartalmú hozzávalóval, jelen esetben ez a tökmagliszt és a szokásos búzafehérje (sikér) volt. A kenyérhez felhasznált 500gr liszt felét tették ki ezek a hozzávalók, így még nem nullára, de 50% kal kevesebb alacsonyabb ch értéket érünk el, az enyém most 19ch/100gr, finom is, már annak aki szereti a tökmagot és nem ijed meg a zöldes színű bélzettől... :)

Hozzávalók:        

előtészta:
150gr víz
10gr friss élesztő
200gr teljes kiőrlésű búzaliszt
ezt a tervezett sütés előtt 6-12 órával egy villával összeállítom gombóccá, fedett dobozban szobahőmérsékleten hagyom

összeállítás:
a teljes előtészta                                                                       
10gr friss élesztő
280gr víz
30gr tökmag/étolaj
150gr tökmagliszt
100gr búzasikér
50gr sima búzaliszt
10gr só


-A kenyérsütő dagasztóprogramját használva szép egyenletes, nem ragadós tésztát dagasztok, majd egy tálban lefedve 45 percig pihentetem, majd kinyomkodom belőle a levegőt, veknivé formázom, sütőpapírral bélelt fedeles jénaiba teszem.
-A sütőt előmelegítem 230 fokra, kb. 45 perc után elvégzem az ujjpróbát, a tésztát oldalt picit benyomom, ha gyorsan tér vissza, még hagyom kelni, ha egyértelműen benne marad az ujjam nyoma, sajnos túlkelt ( újra kell gyúrni, formázni), ha szép lassan visszatér a forma, éppen jó :)
-Amikor készen áll a tészta vízzel lefújom, bevágom és fedelestül megy a forró sütőbe. 30 perc utána a fedőt leveszem,  a hőt visszaveszem 200 fokra, kb. 15 percet sül még, amíg kopogós lesz az alja. Mindenképpen rácson hagyom kihűlni.
Tömörebb bélzetű, ízes kenyér, érdemes kipróbálni; gazdagítható magokkal,fűszerekkel, bármivel:)

Jó sütést! :)
Nikk

2017. július 16., vasárnap

Mosolygós málnás muffin - teljes kiőrlésű, cukormentes






Hozzávalók : (12db-hoz)

220gr liszt (100gr tk búza, 70gr zabpehelyliszt, 50gr sima búzaliszt)
2tk sütőpor
1tk szódabikarbóna
250gr fagyasztott gyümölcs
1 tojás
30gr negyedannyi édesítőszer (vagy 120gr cukornak megfelelő tetszőleges édesítő)
0,8dl étolaj
200gr kefír vagy natúr joghurt
vanília por/kivonat/aroma

-A sütőt előmelegítem 180fokra.
-A lisztet, sütőport, szódabikarbónát egy tálban jól elkeverem, hozzáadom a jégtől megszabadított mirelit gyümölcsöt, jól átforgatom benne, meghintem kevés porított vaníliával.
-Egy másik tálban felverem a tojást, hozzáadom az édesítőt, olajat, kefírt/joghurtot, jól elkeverem, majd hozzáöntöm a száraz hozzávalókat, fakanállal jól elkeverem.
-Papírkapszlikkal bélelt muffin sütőformába adagolom, 20-25 perc alatt sül készre.

Ezúttal málnával készült de természetesen bármilyen fagyasztott gyümölcs tökéletes hozzá. Azért jó a mirelit, mert nem pépesedik el annyira mint a friss, de persze frissből is ugyanúgy elkészíthető, csak picit "lekvárosabb" lesz a gyümölcs állaga mikor elkészül.
A lisztek is variálhatóak természetesen, fontos hogy megmaradjon a minimum 70% lassú liszt arány,

Nikk

2017. június 12., hétfő

EXPRESSZ CUKKINIS SAJTOS TORTILLA TEKERCS...


...KÉSZEN VÁSÁROLT LAPOKBÓL



VAN AZ ÚGY HOGY NINCS IDŐ SÜTNI.

Persze idő van, arra amire szánjuk de van hogy másra kell.

Ilyenkor sem esünk kétségbe, szerencsére már kapható teljes kiőrlésű tortilla lap, a cukkini (vagy tetszés szerint hús)  grillserpenyőben pár perc alatt elkészül, ezalatt összevágható az épp ami a hűtőben van zöldségfelhozatal, nyakon öntjük joghurttal, feltekerjük és kész :)











-bolti tk tortilla lap,  31ch/db  (Aldi)
-fűszerkeverékkel grillezett cukkini
-edami forgács
-jégsaláta
-natúr joghurt

Az a jó ebben hogy bármit tehetünk bele, amit gondolunk, sült hús, zöldségek, sajtok, végtelen variáció. Reggelire is bátran ehetjük (joghurt nélkül)  rántottával, sonkával, bármivel, tényleg csak a fantázia szabhat határt :)


Nikk

2016. június 28., kedd

Bakonyi csirkecomb bulgurral

ahogy én készítem


A bulgur az, amiért a leghálásabb vagyok az IR-nek.        
Előtte nem ismertem,  leragadtam én is a tipikus magyar körethármasnál: rizs, krumpli, tészta.
Azóta a bulgur, barna rizs, köles hármasnál táboroztam le, jó csere volt :)




A bulgur tulajdonképpen tört búza, lassú felszívódású, laktató és finom. Sokrétűen felhasználható, bármilyen más köretet kiváltok vele, a család is imádja.
 Elkészítésére kétféle módszert találni, az egyik hogy forró sós vízzel leöntjük, letakarva magába szívja a vizet és kész. Nos ez a verzió nekünk nem ízlett, le is mondtam ezután a próba után róla. Aztán olvastam hogy úgy készítsük el mint a rizst, kipróbáltam, nos azóta vagyunk rajongók.

4 személyre készítettem

Hozzávalók:

1 bögre (200gr) bulgur
2,5-3bögre víz
ételízesítő - cukor és ízfokozó mentes ( Házi Arany Reform Vito ételízesítő)
1 kis fej hagyma

8db csirke alsó/felsőcomb
300gr gomba
2 fej vöröshagyma
150gr tejföl
2tk étkezési keményítő
ételízesítő - cukor és ízfokozómentes
pirospaprika
őrölt kömény
őrült fekete bors
olaj/zsír

A bulgurt kevés olajon néhány percig pirítjuk az apróra kockázott hagymával,  majd felöntjük 2,5x-ös mennyiségű vízzel, ízesítjük, letakarjuk, takaréklángon pároljuk. Amikor felszívta a vizet, ellenőrizzük hogy megpuhult-e, ha szükséges öntünk még hozzá.

A csirkét megmossuk, a hagymát felaprítva olajon megfuttatjuk, tűzről levéve pirospaprikával, köménnyel meghintjük, erős pörköltet készítünk. Amikor a csirke megpuhult, szűrólapáttal kiszedjük , így nem törik majd össze a továbbiakban.
A gombát megmossuk, felaprítjuk, az alapra dobjuk, pár perc alatt megpuhul, ha kell utánasózunk/fűszerezünk. 
A keményítőt 2dl vízben csomómentesre keverjük, a mártáshoz öntjük, 1 percig forraljuk, ezalatt kellően besűrűsödik de ezt mindenki saját ízlésére beállíthatja majd.
Végül hozzáöntjük a simára kikevert, 1ek forró szósszal elkevert tejfölt, egyet rottyan, a csirkét visszatesszük... és elkészült. :) 

Nikk

2016. június 26., vasárnap

Zabpelyhes dagasztás nélküli kenyér - teljes kiőrlésű



Ez a kenyér a zabpelyhes zsemle nyomán készül némi módosítással, gyorsan megvan, egy kelesztésnyi idő spórolható rajta a hagyományos kenyerekhez képest , a munka vele elenyésző, lehet közben máshol szorgoskodni.
Nedvesebb bélzetű, ahogy a többi DNK (dagasztás nélküli kenyér) is, tetszés szerint feldobható fűszerekkel, magokkal, kívül-belül is akár.




Hozzávalók:

300gr teljes kiőrlésű búzaliszt
30gr sima búzaliszt                                  
20gr búzasikér
100gr apró szemű zabpehely
1,5-2tk só
4ek olaj
400ml langyos víz
3ek habtejszín/tejföl/joghurt- ami akad                  20gr friss élesztő



~A száraz hozzávalókat egy kanállal összekeverem, majd hozzáteszem az olajat, tejterméket és a vízet melyben feloldottam az élesztőt, lefedem, 1 órát a pulton hagyom.
Ezalatt megemelkedik, kissé buborékossá válik, nem ijedjünk meg, nem áll össze, nyúlósabb galuska állagú marad.
~Amíg a tészta pihen, előmelegítem a sütőt 230 fokra.
~1 óra elteltével kanállal kicsit átkeverem, majd a papírral bélelt sütőtálba, formába terítem, a kanállal picit "megvágom", megszórom zabpehellyel.
~230fokos sütőbe tolom, 15 perc múlva a hőfokot visszaveszem 200 fokra.
  40-45 perc alatt sül készre, akkor jó ha az alja kopog. Mindenképp várjuk ki míg lehűl, csak utána szeleteljük, a hő még dolgozik majd belül.

Jó sütést!
Nikk

2016. május 17., kedd

A KENYÉR - teljes kiőrlésű zürichi


Ez az A KENYÉR, amit kötelező elkészíteni mindenkinek.
Azoknak pláne akiknek a teljes kiőrlésű kenyér fogalma összeolvadt a "féltégla" kifejezéssel.
Puha, szellős bélzet,  el sem hiszi aki még nem látta a két szemével.








Az előtésztás kenyereket Áfonya Mámora tanácsára kezdtem el készíteni, addig időpocsékolásnak és pepecselésnek éreztem. Ma már tudom hogy nem az, sőt, a lehető legjobb ami történhet egy kenyérrel, hogy valamilyen elő/öregtésztával készül, a plusz munka vele pedig éppen 2 perc.

Az élesztő mennyisége felére csökkenthető vele, sokkal levegősebb, lazább lesz a bélzet, nem morzsálódik, napok múlva sem.

Hozzávalók:
előtészta, 8-12 órával a kenyérsütés előtt készül:

200gr teljes kiőrlésű búzaliszt              
150gr víz
5gr friss élesztő

Egy villával összekeverem, egynemű gombóccá,  lefedve a pulton hagyom 8-12 órát, semmi más tennivaló nincs vele.
Ez idő alatt túlkel, visszaesik, a sikérszálak megerősödnek,.

A kenyér összeállítása:    

a teljes előtészta +                                    
Felirat hozzáadása
100gr sima búzaliszt                                  
180gr teljes kiőrlésű búzaliszt          
20gr búzasikér
2tk só
8gr friss élesztő
25gr olaj
150-170gr víz*

~Az alapanyagokat a kenyérsütő üstjébe mérem, dagasztóprogramot indítok, sima, fényes tésztát dagasztok.
~ 45 percig kelesztem fedeles tálban, majd kicsit átnyomkodom, formázom, szilikonos sütőpapírral bélelt, fedeles jénaiba teszem, lezárom.
~ Újabb 45 percig pihentetem, majd bevágom, vízzel lefújom, sütőbe tolom.
~Előmelegített 230fokos sütőben sütöm 30 percig, majd visszaveszem a hőt 200 fokra és leveszem a fedőt, 15 percig sül így, mikor kiveszem jó hideg vízzel lefújom, rácson hagyom kihűlni.



Gyönyörű magas, cserepes kenyeret kapunk, mely szinte csodaszámba megy a teljes kiőrlésűek között.

Külsőre teljesen olyan mint egy bolti félbarna vekni, megvágva is szinte azt a puha, szellős bélzetet kapjuk, csak ez nem hullik darabjaira, mert ez lisztből készül, van tartása, szépen szeletelhető.

FINOM.


*A folyadék mennyisége mindíg függ a liszt minőségétől, kezdjük kevesebbel és ha szükséges pótoljuk hogy sima, selymes felületű, szakadásmentes tésztát kapjunk.

Az eredeti recept a méltán híres Limara zürichi kenyere .




Jó sütést!

Nikk

2016. május 11., szerda

A házi kenyérsütés kellékei



Ha az  inzulinrezisztencia/diabétesz diagnosztizálása után az életmódváltás már a küszöbön, előbb-utóbb központi kérdés lesz a kenyér téma, mert a bolti kenyerek teljes kiőrlésű liszt tartalma nagyjából elenyésző- tisztelet az egy-két kivételnek- az ízről,  állaról pedig inkább ne is beszéljünk.

Sokaknál itt jön a képbe a házi kenyérsütés és azt kell mondjam ez a legjobb ami történhet!
A házi kenyér a legfinomabb, legpuhább, legegészségesebb -hisz csak az van benne amit beleteszünk- illetve ami nem elhanyagolható szempont: a legolcsóbb.

Ellenérveket nem tudok felhozni, talán eleinte az időráfordítás de mivel előbb utóbb hobbivá válik, már a szórakozás kategóriába fog esni:)


Lássuk az alap kellékeket egy hagyományos, dagasztással készült kenyérnél.

Ami persze nem azt jelenti hogy ezek mind kellenek vagy hogy csak ezekkel lehet kenyeret, péksüteményt sütni, csak annyit hogy én ezeket használom.
Mindenki válassza ki a kedvére valót.


A konyhai mérleget nem vettem be a felsorolásba, mivel az alapkellék minden IR/DIAB konyhában.

1. Dagasztás

A dagasztáshoz kenyérsütőgépet használok. 

Miért? Mert elég csak belemérni a hozzávalókat, a többit elintézi. Ha végez, elmosom az üstöt, lecsukom és megy a helyére. A motorja bírja a kiképzést, mivel erre lett kitalálva, ill. be lehet csukni, nem száll bele semmi sem működés közben sem tároláskor.

Mivel lehet még?
-Dagasztógéppel, bár az áruk borsosabb de aki kihasználja az összes funkcióját, annak a legjobb választás.
-Kézzel, akinek bírja a keze a 10-15 perc dagasztást, az enyém nem.
-Sok kérdést kapok, hogy kézi mixer dagasztókarjával lehet-e?
 Lehet csak nem érdemes. Két mixert tettem tönkre ezzel, mivel ezeknek a motorja nem ekkora melóra van kitalálva, hanem pl. habverésre, ill. ilyen könnyebb feladatokra. Előbb utóbb feladja a küzdelmet ha rendszeresen dagasztunk vele.
Nem véletlen hogy egy dagasztógép ára többszöröse  a mixerekének.

2. Kelesztés

Egyszerű, jól záródó fedeles műanyag tálban kelesztek.   
illusztráció


Háztartási boltban kapható, párszáz forintos kelesztőtál. De bármilyen tál megfelel, akár lefóliázva vagy zacsiba bújtatva.
Nem kelesztek a kenyérsütőben, bár kézenfekvő lenne ha már abban dagasztok. Egyrészt minek melegítse a tésztát, fogyassza az áramot mikor szobahőn is megkel minden, másrészt kikapcsolva sem szeretném, mert óvom a párától, annál tovább fog szolgálni.

3. Formázás

A kenyereket a két kezemmel formázom.
Méghozzá a levegőben, nekem így a legegyszerűbb, aláhajtogatom, paskolom, formára igazítom, néhány mozdulat az egész.
Eleinte gyúródeszkán formáztam, azzal sincs semmi baj, de egy műanyag alátét vagy a tiszta konyhapult épp olyan jó.
A péksüteményeket,  kiflit továbbra is gyúródeszkán készítem.

4. Sütőedény

Fedeles jénai tálban sütök.                              


Kacsasütő jellegű, alacsony alsó felébe könnyebb behelyezni a tésztát, a tetejét ráteszem, kelhet kedvére békében,  ill. könnyebb kivenni a forró kenyeret, 200-230 foknál ez nem mindegy.
Előmelegíthető, tartós, áttetsző, látom mi történik a tésztával sülés közben.
Emellett szoktam néha csak tepsin, retro vaslábasban és fém kenyérsütő formában is.
Ezt mindenki maga válassza meg, igazából mind jó, nekem a fedeles jénaiban lettek a legjobb kenyereim az elején, ezért maradtam annál. A fedél fontos a gőzképződéshez, a sütés 3/4-énél lekerül, szépen megpirul a kenyér teteje.


5. Sütő

Ezer éves gázsütőben sütök.
Ismét felmerülhet a kérdés mért nem a kenyérsütőben, azért van. Ez így van, mégsem lehet összehasonlítani egy kenyérsütőben és egy konyhai sütőben sült kenyeret- a kemencében sültről már nem is beszélve. Ég és föld a különbség.
Aki még nem sütötte meg a sütőben a kenyérkéjét, próbálja ki egyszer :)
A mai modern sütők abszolút megfelelnek, mindenféle exrtával vagy anélkül is, aki pedig a kenyérsütőben sütné, süsse abban.


Kiegészítő kellékek

..melyek nélkül lehet, de velük könnyebb.

-Műanyag permetező
Kisebb viráglocsoló, fújós permetező, bár nem tudom mi a pontos meghatározása, nálunk csak spricni:)
Formázás illetve sütés utáni vízpermetezéshez.

-Tapétavágókés
talán ez a becses neve, nálunk csak sniccer:)
Én ezzel tudom legszebben, leggyorsabban, legegyszerűbben bevágni a kenyeret, természetesen ezt csak erre használom.

-Konyhai edényfogó kesztyű
A forró edény ill. a kenyér kiemeléséhez.

-Fémrács
A kenyeret ezen hagyom kihűlni, nem vizesedik be az alja.

illusztráció

Ha megvannak az eszközök, jöhetnek a hozzávalók, az IR barát kenyér nagyrészt teljes kiőrlésű lisztből készül de részben használható fehér liszt is. Ezekről nemrég született egy írás LISZTEK AZ IR ÉTRENDBEN  címmel.

Jó sütést!

Nikk